Skip to Main Page Content
Home / Competition archives

Archives

Bosendorfer logo

Yamaha logo

9th Bösendorfer and Yamaha USASU International Piano Competitions

9th Bösendorfer and Yamaha USASU International Piano Competitions

January 13–20, 2019

Bösendorfer Competition

 

1st prize: Dmytro Choni, 25, Ukraine (the University of Music and Performing Arts, Graz)
$15,000 David Katzin Award and gold medal. A number of concerto performances with The Phoenix Symphony. Bösendorfer Prize: paid recital appearances. A recital in Merkin Hall, Kaufman Music Center, New York. A recital for the Oracle Piano Society, Arizona.

2nd Prize: Hyo-Eun Park, 23, Republic of Korea (Seoul National University College of Music)
$10,000 Phyllis Chiat Award and Silver Medal

3rd Prize: Peter Klimo, 28, USA (Eastman School of Music)
$5,000 and Bronze Medal

Special Awards:

$1500 Mary Jane Trunzo Audience Favorite Award of $1,500 selected by the audience from among the Bösendorfer Stage II Semi-Final Round participants: Anastasia Rizikov, Canada, and Angie Zhang, USA

Sangyoung Kim Award of $1,000 for the most outstanding performance of a virtuoso work: Aushuang Li, China

$1,000 award for the most outstanding Arizona pianist, sponsored by National Society of Arts and Letters Arizona Chapter: Aushaung Li, China.

$1,000 award for the best performance of a work composed by a French composer: Xinran Wang, China

Sarra and Emmanuil Senderov Award of $500 for the most outstanding performance of a composition by a Russian composer: Anastasia Rizikov, Canada

Yehuda Meir memorial awards of $250 to the most artistic performance of an etude by Chopin: Polina Kulikova, Russia.

Yamaha Senior Competition:

1st prize: $5,000 Burns-Addona Award and gold medal: Catherine Huang, USA

2nd prize: $2,000 and silver medal: Yongqiu Liu, China

3rd prize: $1,000 and bronze medal: Yangrui Cai, China

Yamaha Junior Competition

1st prize: $4,000 Addona-Burns Award and gold medal: Ruisi Lao, China

2nd prize: $2,000 and silver medal: Kevin Cho, USA

3rd prize: $1,000 Linda and Sherman Saperstein Award and bronze medal: Katherine E. Liu,

Special Awards:

Sarra and Emmanuil Senderov Award of $500 awarded to the most outstanding performance of a composition by a Russian composer: Catherine Huang, USA

Yehuda Meir memorial award of $250 awarded to the most outstanding artistic performance of an etude by Chopin: Ruisi Lao, China
Menahem Zohar memorial award of $250 awarded to the most outstanding artistic performance of a classical work: Ruisi Lao, China

Jury

8th Bösendorfer and Yamaha USASU International Piano Competitions

8th Bösendorfer and Yamaha USASU International Piano Competitions

January 2–8, 2017

Bösendorfer Competition

1st Prize David Katzin Award and Gold Medal: Xuesha Hu, People’s Republic of China
2nd Prize Phyllis Chiat Award and Silver Medal: Yutong Sun, People’s Republic of China
3rd Prize and Bronze Medal: Yuchong Wu, People’s Republic of China

Finalists:

Xuesha Hu, People's Republic of China
Yutong Sun, People's Republic of China
Yuchong Wu, People's Republic of China

Special Awards:

Yevgeny Yontov, Israel - Award for the best performance of a work composed by a French composer

Yutong Sun, People’s Republic of China-Sarra and Emmanuil Senderov Award for the two most outstanding performances of a composition by a Russian composer

Yuchong Wu, People’s Republic of China-Sangyoung Kim Award for the most outstanding performance of a virtuoso work in the Bösendorfer competition

Peter Kimo, USA-Gelfand-Messenter Award for the best performance of a solo piano work composed by a Living Composer (as of November 7, 2016)

Yutong Sun, People’s Republic of China-Yehuda Meir Memorial Award for the two most outstanding artistic performances of an etude of Chopin in the Bösendorfer competition

Joey Chang, USA-Award for the most outstanding Arizona Pianist, sponsored by the National Society of Arts and Letters Arizona Chapter

Semi-Finalists:

Gun Chaikittiwatana, Thailand
Xuesha Hu, People's Republic of China
Peter Klimo, USA
Yutong Sun, People's Republic of China
Tristan Teo, Canada
Daniil Tsvetkov, Russia
Yuchong Wu, People's Republic of China
Yevgeny Yontov, Israel

Yamaha Senior Competition

1st Prize Burns-Addona Award and Gold Medal: Andrew Zhao, USA
2nd Prize and Silver Medal: Lingfei (Stephen) Xie, People’s Republic of China
3rd Prize and Bronze Medal: Arthur Wang, Canada

Special Awards

Jeong Min Kim, Republic of China-Yehuda Meir Memorial Award for the most outstanding artistic performance of an etude by Chopin in the Junior and Senior competition

Finalists

Jeong Min Kim, Republic of Korea
Noah Simon, Israel/USA
Arthur Wang, Canada
Lingfei (Stephen) Xie, People's Republic of China
Andrew Zhao, USA

Yamaha Junior Competition

1st Prize Addona-Burns Award and Gold Medal: William Chen, USA
2nd Prize and Silver Medal: Edward Zhang, USA
3rd Prize Linda and Sherman Saperstein Award and Bronze Medal: Anne Liu, USA

Special Awards

William Chen, USA-Menahem Zohar Memorial Award for the most outstanding performance of a classical work in the Bösendorfer and Yamaha Competition

Anne Liu, USA-Sarra and Emmanuil Senderov Special Award for the most outstanding performance of a composition by a Russian composer

Finalists

William Chen, USA
Anne Liu, USA
Jason Tam, USA
Edward Zhang, USA

Jury

Robert Hamilton, USA

Stanislav Ioudenitch, USA

Baruch Meir (Chairman), Israel/USA

Zhe Tang, China

Oxana Yablonskaya, USA

Asaf Zohar, Israel

 

7th Bösendorfer and Yamaha USASU International Piano Competitions

7th Bösendorfer and Yamaha USASU International Piano Competitions

January 4–11, 2015

Bösendorfer Competition

1st Prize: Sung Chang, Republic of Korea
2nd Prize: EunAe Lee, Republic of Korea
3rd Prize: not awarded
Finalist award: Vasyl Kotys, Ukraine

Finalists

Sung Chang, Republic of Korea
Vasyl Kotys, Ukraine
EunAe Lee, Republic of Korea

Special Awards

Nino Bakradze-Award for the most outstanding Arizona pianist in the Bösendorfer competition

Samson Tsoy-Sarra and Emmanuil Senderov Award for the most outstanding performance of a composition of a Russian composer

Sung Chang-Sangyoung Kim Award for the most outstanding performance of a virtuoso work in the Bösendorfer competition

EunAe Lee-Yehuda Meir memorial award for the most outstanding artistic performance of an etude of Chopin in the Bösendorfer competition

Semi-Finalists

In order of performance:
1 Sung Chang, Republic of Korea
2 A-Jin Sohn, Republic of Korea
3 Samson Tsoy, Russia
4 Nino Bakradze, Georgia
5 Vasyl Kotys, Ukraine
6 EunAe Lee, Republic of Korea
7 Ming Xie, People's Republic of China
8 Lu Shen, People's Republic of China

Yamaha Senior Competition

1st Prize: Vanessa Meiling Haynes, USA
2nd Prize: not awarded
3rd Prize: Chaeyoung Park, Republic of Korea

Special Awards

Sarra and Emmanuil Senderov Award for the most outstanding performance of a composition by a Russian composer: Elliot Wuu, USA

Yehuda Meir Memorial Award for the most outstanding artistic performance of an etude by Chopin: Haozhou Wang, People's Republic of China

Finalists

1 Chaeyoung Park, Republic of Korea
2 Luke Alexander Ratcliffe, USA
3 Anastasia Magamedova, Russia
4 Amanda Liu, USA
5 Vanessa Meiling Haynes, USA

Yamaha Junior Competition

1st Prize: Haozhou Wang, People's Republic of China
2nd Prize: Elliot Wuu, USA
3rd Prize (tied): Charlie Liu, USA
3rd prize (tied): Allison To, USA

Finalists

1 Elliot Wuu, USA
2 Haozhou Wang, People's Republic of China
3 Allison To, USA
4 Charlie Liu, USA

Jury

Ricardo Castro, Brazil

Robert Hamilton, USA

Baruch Meir (Chairman), Israel/USA

Vadim Monastyrski, Israel

Aleksandar Serdar, Serbia

Zhe Tang, China

6th Bösendorfer and Yamaha USASU International Piano Competitions

6th Bösendorfer and Yamaha USASU International Piano Competitions

January 6–13, 2013

Bösendorfer Competition

1st prize: Eric Zuber, USA
2nd prize: Jaekyung Yoo, South Korea
3rd prize: Lindsay Garritson, USA

Yamaha Senior Competition

1st prize: Leonardo Colafelice, Italy
2nd prize: Gabrielle Chou, Taiwan/USA
3rd prize: Ming Xie, People’s Republic of China

Yamaha Junior Competition

1st prize: Yike Yang, Canada
2nd prize: Carmen Knoll, USA
3rd prize: Patrick Pan, USA

Special Awards

Sangoung Kim Special Award
Bösendorfer Competition
Jaekyung Yoo, South Korea

Sarra and Emmanuil Senderov Award
Bösendorfer Winner:
Sejoon Park, USA/South Korea

Yamaha Winner:
Leonardo Colafelice, Italy

Yehuda Meir Award
Bösendorfer Winner:
Eric Zuber, USA

Yamaha Winner:
Leonardo Colafelice, Italy

National Society of Arts and Letters Award
Bösendorfer competition:
Mauricio Arias, Columbia (Arizona Resident)

Young Artist Committee Award
Yamaha competition:
Joey Ian-Joe Chang, USA (Arizona Resident)

Jury

Baruch Meir, Chairman, Israel/USA

Martha Argerich, Argentina

Sergei Babayan, USA

Robert Hamilton, USA

Choong-Mo Kang, South Korea

Yanina Kudlik, Russia/Israel

5th Bösendorfer and Schimmel USASU International Piano Competitions

5th Bösendorfer and Schimmel USASU International Piano Competitions

January 9–15, 2011

Bösendorfer Competition

First Prize
Ronaldo Rolim, Brazil

Second Prize
Anastasia Dedik, Russia

Third Prize
Konstantin Soukhovetski, Russia/USA

Schimmel Senior Competition

First Prize
Anthony Giovann Tamayo Illescas, Mexico

Second Prize
Kevin Ahfat, USA

Third Prize
Min Joo Yi, The Republic of Korea

Schimmel Junior Competition

First Prize
Tristan Teo, Canada

Second Prize
Phoebe Pan, USA

Third Prize
Gabrielle Chou, USA

Special Awards

The Sangoung Kim Special Award for the most outstanding performance of a virtuoso piece in the Bösendorfer Competition:

Vladimir Gligoric, Serbia

The Sarra and Emmanuil Senderov Award for the most outstanding performance of a composition by a Russian composer:

Bösendorfer Winner: Ronaldo Rolim, Brazil

Schimmel Winner: Tristan Teo, Canada

The Yehuda Meir Award for the most outstanding artistic performance of an etude by Chopin:

Bösendorfer Winner: Anastasia Dedik, Russia

Schimmel Winner: Phoebe Pan, USA

The National Society of Arts and Letters Award for the best Arizona Competitor in the Bösendorfer competition:

Chris Rice, USA

The Young Artist Committee award for the best AZ pianist in the Schimmel competition:

Joey Chang, USA

Jury

Baruch Meir, Chairman, Israel/USA

Aleksandar Serdar, Serbia

Michael Christie, USA*

Ilana Vered, Israel/USA

Sofya Gulyak, Russia

Tamas Vesmas, France

Robert Hamilton, USA

* Final Round

4th Bösendorfer and Schimmel USASU International Piano Competitions

4th Bösendorfer and Schimmel USASU International Piano Competitions

January 4–10, 2009

Bösendorfer Competition

1st prize:
Stanislav Khristenko, Russia

2nd prize:
Daniyar Yessimkhanov, Kazakhstan

3rd prize:
Yue Chu, China

Schimmel Senior Competition 

1st prize:
Not Awarded

2nd prize:
Reed Tetzloff, USA

3rd prize:
Yung Hoon Chun, South Korea

Schimmel Junior Competition

1st prize:
Qi Kong, China

2nd prize:
Chung Man Kim, South Korea

3rd prize:
Miao Yang, China

Special Awards

Sangyoung Kim Award for the most outstanding performance of a Virtuoso work in the Bösendorfer USASU Competition:
Christopher Falzone, USA

Sarra and Emmanuil Senderov awards to the two most outstanding performances of a composition by a Russian composer:
Bösendorfer competition winner: Stanislav Khristenko, Russia
Schimmel competition winner: Chung man Kim, South Korea

Yehuda Meir memorial awards to the two most outstanding artistic performances of an etude by Chopin:
Bösendorfer Winner: Dmitri Levkovich, Canada
Schimmel Winner: Miao Yang, China

National Society for Arts and Letters special award for the most outstanding Arizona pianist in the Bösendorfer competition:
Winner: Joshua Hillmann, USA (ASU student)

Jury Special Award for Promising Talent in the Schimmel competition was given to Anthony Giovann Tamayo Illescas, Mexico

Jury

Baruch Meir, Chairman, Israel/USA

Alexander Korsantia, Georgia/USA

 Michael Christie, USA*

Aleksandar Serdar, Serbia

Robert Hamilton, USA

Ilana Vered, Israel/USA

Phillip Kawin, USA

 

3rd Bösendorfer and Schimmel USASU International Piano Competitions

3rd Bösendorfer and Schimmel USASU International Piano Competitions

January 6–12, 2008

Bösendorfer Competition

First Prize:
Sangyoung Kim
South Korea

Second Prize:
Yoni Levyatov
Israel

Third Prize:
Chaoyin Cai
P.R. China

Schimmel Senior Competition

First Prize:
Ilia Ulianitsky
Israel

Second Prize:
Ashley Hsu
USA

Third Prize:
Devon Joiner
Canada

Schimmel Junior Competition

First Prize:
Xinzhe Jiang
P.R. China

Second Prize:
Joonghun Cho
South Korea

Third Prize:
not awarded

Special Awards

Yehuda Meir Memorial Award for the most outstanding performance of an etude by Chopin

Bösendorfer Competition Winner:
Sangyoung Kim, South Korea

Schimmel Competitions Winner:
Ilia Ulianitsky, Israel

Sarra and Emmanuil Senderov Award for the most outstanding performance of a composition by a Russian Composer:

Bösendorfer Competition Winner:
Sangyoung Kim, South Korea

Schimmel Competitions Winner:
Alice Hwang, USA

National Society of Arts and Letters Arizona Chapter award for the most outstanding Arizona Pianist in the Bösendorfer Competition:

Winner: Mauricio Arias, Colombia (ASU Student)

Discretionary Jury Award

Jury's Award for a Most Outstanding Performance of Ravel's Gaspard de la Nuit

Winner: Jae-Won Cheung, South Korea

Jury

Baruch Meir, Chairman, Israel/USA

Emanuel Krasovsky, Israel

Robert Hamilton, USA

Hae-Sun Paik, South Korea

Phillip Kawin, USA

Zhe Tang, China

2nd Bösendorfer and Schimmel USASU International Piano Competitions

2nd Bösendorfer and Schimmel USASU International Piano Competitions

January 7–13, 2007

Bösendorfer Competition

1st Prize Winner
Elizabeth Schumann, USA

2nd Prize Winner
Grace Fong, USA

3rd Prize Winner
Tanya Gabrielian, USA

Schimmel Senior Competition

1st Prize Winner
Kenric Tam, USA

Tied for 3rd Prize
Sophia Muñoz, USA

Tied for 3rd Prize
Christopher Rice, USA

Schimmel Junior Competition

1st Prize Winner
Min Soo Hong, Korea

2nd Prize Winner
Wei Xin Zhou, P.R. China

3rd Prize Winner
Liyan He, P.R. China

Special Awards

YEHUDA MEIR MEMORIAL AWARD, Bösendorfer USASU International Piano Competition:
Wan-Chen Zhu, P.R. China.

YEHUDA MEIR MEMORIAL AWARD, Schimmel USASU International Piano Competitions: Dasom Kim, Korea.

YEHUDA MEIR MEMORIAL AWARD , Schimmel USASU International Piano Competitions: Dasom Kim, Korea.

NATIONAL LETTERS OF ARTS & SCIENCE AWARD for the Most Outstanding Arizona Resident in the Bösendorfer competition: Charles Szczepanek.

NATIONAL LETTERS OF ARTS & SCIENCE AWARD for the Most Outstanding Arizona Resident in the Bösendorfer competition: Charles Szczepanek.

HOANG PHAM
Recognition of an Outstanding Performance of Arabesques on "An der schönen, blauen Donau"

HOABING ZHU
Certificate for Recognition of Outstanding Talent

WAN-CHEN ZHU
Certificate for Recognition of Outstanding Talent

Jury

Sergei Babayan, USA

Faina Lushtak, Russia/USA

Robert Hamilton, USA

Baruch Meir, Chairman, Israel/USA

Phillip Kawin, USA

Idith Zvi, Israel

Kwang-Wu Kim, USA

1st Bösendorfer and Yamaha USASU International Piano Competitions

1st Bösendorfer and Yamaha USASU International Piano Competitions

January 9–15, 2006

Bösendorfer Competition

First Prize
Anastasia Markina, Russia

Second Prize
Dmitri Levkovich, Canada

Third Prize
Esther Park, USA

Schimmel Junior Competition

First Prize
Miyuji Kaneko, Hungary/Japan

Second Prize
Charlie Albright, USA

Third Prize
Ilia Ulianitsky, Israel

Schimmel Junior Competition

First Prize
David Ko, Japan/USA

Second Prize
Abigail Sin, Singapore

Tie for 3rd Prize
Andrew Wang, Canada
Helen Jing, USA

Special Awards

YEHUDA MEIR AWARD for the most outstanding performance of a Chopin Etude by a Bösendorfer semi-finalist: Dizhou Zhao, China, for Chopin Etude, Op. 10 No. 8.        

YEHUDA MEIR AWARD for the most outstanding performance of a Chopin Etude by a Schimmel Senior or Schimmel Junior semi-finalist: Ilia Ulianitsky, for Chopin Etude, Op. 25 No. 11.            

NATIONAL SOCIETY OF ARTS & LETTERS ARIZONA CHAPTER AWARD for the most outstanding performance by an Arizona resident among the Bösendorfer semi-finalists: Jennifer Shinyoung Drake-Perry (ASU student)      

YOUNG ARTIST COMMITTEE SPECIAL AWARD for the most outstanding performance by an Arizona resident among the Schimmel Senior or Schimmel Junior semi-finalists: Helen Jing.  

Jury

Sergei Babayan, USA

Baruch Meir, Chairman, Israel/USA

Robert Hamilton, USA

Chul Hee Yoon, South Korea

Douglas Humpherys, USA

Idith Zvi, Israel

Phillip Kawin, USA