Skip to Main Page Content

9th Bösendorfer and Yamaha USASU International Piano Competitions

 January 13–20, 2019

 

Home / Competitions / Archives / 2015

7th Bösendorfer and Yamaha USASU International Piano Competitions

Bösendorfer Competition

1st Prize: Sung Chang, Republic of Korea
2nd Prize: EunAe Lee, Republic of Korea
3rd Prize: not awarded
Finalist award: Vasyl Kotys, Ukraine

Finalists

Sung Chang, Republic of Korea
Vasyl Kotys, Ukraine
EunAe Lee, Republic of Korea

Special Awards

Nino Bakradze-Award for the most outstanding Arizona pianist in the Bösendorfer competition

Samson Tsoy-Sarra and Emmanuil Senderov Award for the most outstanding performance of a composition of a Russian composer

Sung Chang-Sangyoung Kim Award for the most outstanding performance of a virtuoso work in the Bösendorfer competition

EunAe Lee-Yehuda Meir memorial award for the most outstanding artistic performance of an etude of Chopin in the Bösendorfer competition

Semi-Finalists

In order of performance:
1 Sung Chang, Republic of Korea
2 A-Jin Sohn, Republic of Korea
3 Samson Tsoy, Russia
4 Nino Bakradze, Georgia
5 Vasyl Kotys, Ukraine
6 EunAe Lee, Republic of Korea
7 Ming Xie, People's Republic of China
8 Lu Shen, People's Republic of China

Yamaha Senior Competition

1st Prize: Vanessa Meiling Haynes, USA
2nd Prize: not awarded
3rd Prize: Chaeyoung Park, Republic of Korea

Special Awards

Sarra and Emmanuil Senderov Award for the most outstanding performance of a composition by a Russian composer: Elliot Wuu, USA

Yehuda Meir Memorial Award for the most outstanding artistic performance of an etude by Chopin: Haozhou Wang, People's Republic of China

Finalists

1 Chaeyoung Park, Republic of Korea
2 Luke Alexander Ratcliffe, USA
3 Anastasia Magamedova, Russia
4 Amanda Liu, USA
5 Vanessa Meiling Haynes, USA

Yamaha Junior Competition

1st Prize: Haozhou Wang, People's Republic of China
2nd Prize: Elliot Wuu, USA
3rd Prize (tied): Charlie Liu, USA
3rd prize (tied): Allison To, USA

Finalists

1 Elliot Wuu, USA
2 Haozhou Wang, People's Republic of China
3 Allison To, USA
4 Charlie Liu, USA

Competition Dates

January 4–11, 2015

 Jury

Ricardo Castro
Brazil
Robert Hamilton
USA
Baruch Meir (Chairman)
Israel/USA
Vadim Monastyrski
Israel
Aleksandar Serdar
Serbia
Zhe Tang
China