Skip to Main Page Content

9th Bösendorfer and Yamaha USASU International Piano Competitions

Application Deadline Extended to November 5, 2018 | emailed applications and recording links accepted | Competition Dates: January 6–13, 2019

Home / Competitions / Archives / 2017

8th Bösendorfer and Yamaha USASU International Piano Competitions

Bösendorfer Competition

1st Prize David Katzin Award and Gold Medal: Xuesha Hu, People’s Republic of China
2nd Prize Phyllis Chiat Award and Silver Medal: Yutong Sun, People’s Republic of China
3rd Prize and Bronze Medal: Yuchong Wu, People’s Republic of China

Finalists:

Xuesha Hu, People's Republic of China
Yutong Sun, People's Republic of China
Yuchong Wu, People's Republic of China

Special Awards:

Yevgeny Yontov, Israel - Award for the best performance of a work composed by a French composer

Yutong Sun, People’s Republic of China-Sarra and Emmanuil Senderov Award for the two most outstanding performances of a composition by a Russian composer

Yuchong Wu, People’s Republic of China-Sangyoung Kim Award for the most outstanding performance of a virtuoso work in the Bösendorfer competition

Peter Kimo, USA-Gelfand-Messenter Award for the best performance of a solo piano work composed by a Living Composer (as of November 7, 2016)

Yutong Sun, People’s Republic of China-Yehuda Meir Memorial Award for the two most outstanding artistic performances of an etude of Chopin in the Bösendorfer competition

Joey Chang, USA-Award for the most outstanding Arizona Pianist, sponsored by the National Society of Arts and Letters Arizona Chapter

Semi-Finalists:

Gun Chaikittiwatana, Thailand
Xuesha Hu, People's Republic of China
Peter Klimo, USA
Yutong Sun, People's Republic of China
Tristan Teo, Canada
Daniil Tsvetkov, Russia
Yuchong Wu, People's Republic of China
Yevgeny Yontov, Israel

Yamaha Senior Competition

1st Prize Burns-Addona Award and Gold Medal: Andrew Zhao, USA
2nd Prize and Silver Medal: Lingfei (Stephen) Xie, People’s Republic of China
3rd Prize and Bronze Medal: Arthur Wang, Canada

Special Awards

Jeong Min Kim, Republic of China-Yehuda Meir Memorial Award for the most outstanding artistic performance of an etude by Chopin in the Junior and Senior competition

Finalists

Jeong Min Kim, Republic of Korea
Noah Simon, Israel/USA
Arthur Wang, Canada
Lingfei (Stephen) Xie, People's Republic of China
Andrew Zhao, USA

Yamaha Junior Competition

1st Prize Addona-Burns Award and Gold Medal: William Chen, USA
2nd Prize and Silver Medal: Edward Zhang, USA
3rd Prize Linda and Sherman Saperstein Award and Bronze Medal: Anne Liu, USA

Special Awards

William Chen, USA-Menahem Zohar Memorial Award for the most outstanding performance of a classical work in the Bösendorfer and Yamaha Competition

Anne Liu, USA-Sarra and Emmanuil Senderov Special Award for the most outstanding performance of a composition by a Russian composer

Finalists

William Chen, USA
Anne Liu, USA
Jason Tam, USA
Edward Zhang, USA

Competition Dates

January 2–8, 2017

Jury

Robert Hamilton
USA
Stanislav Ioudenitch
USA
Baruch Meir (Chairman)
Israel/USA
Zhe Tang
China
Oxana Yablonskaya
USA
Asaf Zohar
Israel

PDF icon2017 Jury Biographies